Witajcie! ;)
Po wczorajszym gotowaniu rosołu z kaczych udek, nie mogło się obejść dzisiaj bez pierogów z kaczym mięsem. Farsz na pierogi jest wręcz królewski - bogaty w składniki i puszysty ( dzięki bulionowi). Poza tym dzięki kaszy jęczmiennej, farsz zyskał przyjemnej konsystencji i nie przylepiał się do ciasta pierogowego. Szpinak z porem świetnie dopełniają smak a domieszka jajka, masła i pietruszki nadaje szlachetnego tonu ;)
 
Pierogi w tej odsłonie idealnie sprawdzą się na wykwintny, rodzinny obiad. Jeżeli chcecie zaskoczyć swoich bliskich wyjątkowym posiłkiem ten przepis jest strzałem w dziesiątkę! ;) Zarówno połączenie smaków jak i wygląd całego dania pozostają na długo w pamięci. Kropką nad i jest sos żurawinowy, który łagodzi wyrazisty smak farszu. Nie sposób przejść obojętnie obok tak zaserwowanych pierogów. 



Reasumując, jeżeli mamy w planach przygotowanie pierogów z kaczką, najlepiej dzień wcześniej przygotować rosół, Tak jak uczyniłam to wczoraj. Mamy dwa wykwintne dania, których nadmiar możemy zamrozić. Zarówno porcjowane pierogi jak i porcjowany rosół z kaczki możemy przechowywać w zamrażarce przez dłuższy czas. 



Z poniższych składników ulepiłam aż 70 pierogów. 
Składniki potrzebne do przygotowania farszu:
* 6 kaczych udek - ok 540 gramów mięsa
* 100 gramów kaszy wiejskiej jęczmiennej
* 150 gramów świeżego szpinaku
* 125 ml bulionu z kaczki lub innego
* 1 duży por
* 1 łyżka masła
* 1 pęczek natki pietruszki
* sól himalajska/ pieprz kolorowy świeżo mielony



Ciasto na pierogi:
* 500 gramów mąki pszennej najlepiej tortowej typ 450
* 300  ml gorącej wody
* 2 szczypty soli
* 1 łyżka oleju


Sos żurawinowy:
* 1 opakowanie suszonej żurawiny
* 1 szklanka bulionu najlepiej z kaczki



Przygotowanie farszu:
Ugotowane kacze udka musimy oddzielić od kości i chrząstek. Dwukrotnie mielimy w maszynce. Najlepsze są gotowane udka z rosołu, przepis na rosół TUTAJ. Szpinak siekamy drobno i podsmażamy na niewielkiej ilości masła. Pora również siekamy drobno i  podsmażamy na niewielkiej ilości masła. Kaszę gotujemy według zaleceń na opakowaniu. Pęczek pietruszki drobno siekamy. Wszystkie wystudzone składniki łączymy ze sobą w dużej misy lub garnku. Dodajemy łyżkę masła, jajko, sól oraz pieprz. Gdy składniki się połączą dolewamy bulionu. Gotowy farsz wstawiamy do lodówki (najlepiej na całą noc) . 



Przygotowanie ciasta na pierogi:
Mąkę przesiewamy. Dodajemy sól i gorącą wodę. Najpierw ciasto możemy mieszać drewnianą łyżką w misce, następnie po chwili zagniatać rękoma. Dodajemy olej i wyrabiamy. Ciasto powinno być aksamitne, zbite i elastyczne zarazem. Gotowe ciasto przekładamy do siateczki, zawijamy szczelnie i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.
Po upływie 15 minut, dzielimy ciasto na 3 - 4 części i wałkujemy po jednej. Im cieniej rozwałkujemy ciasto, tym smaczniejsze będą pierogi. To farsz jest najważniejszy, choć ciasto nie powinno odstawać z boku ;) Farsz nakładamy solidnie, łyżeczkę na jedno kółko. Polecam do wykrajania kółek - metalowy ring, ale szklanka również będzie dobra.. Dokładnie sklejamy brzegi pierogów i odkładamy na oprószoną mąką tacę. 



Ulepione pierogi gotujemy ok. 4 -5 minut. Jeżeli mamy na prawdę cienkie ciasto, wrzucamy na gotującą się wodę i już po 3 minutach sprawdzamy czy pierogi są miękkie. Jeżeli lubicie podsmażane pierogi, lepiej zawczasu je wyjąć i przełożyć na dobrze rozgrzaną patelnie z tłuszczem.



Przygotowanie sosu żurawinowego:
Suszoną żurawinę zalewamy wodą lub bulionem i gotujemy ok 10 min. Miękką żurawinę miksujemy blenderem na gładki mus.

Smacznego ! ;) 

1 komentarz: