Witajcie! Dzisiejszy pomysł na wyśmienitą zupę, to krem z pora i pieczarek. Gęsta, treściwa i rozgrzewająca zupa-krem z tłuczonymi ziemniaczkami i kleksami jogurtu/śmietany. Przygotowanie jest naprawdę szybkie i łatwe. Puszyste puree ziemniaczane idealnie łączy się z aromatem pieczarek i nieco pikantnego pora. Doskonała do zaserwowania rodzinie, gościom podczas uroczystości, ponieważ prezentuje się równie dobrze jak smakuje. Krem z pieczarek i pora zyska na smaku, jeżeli podstawą będzie wcześniej przygotowany wywar z wołowiny, drobiu lub po prostu wegetariański.

Do zagęszczenia zupy użyłam śmietany osiemnastoprocentowej. Śmietanę możecie zastąpić mleczkiem kokosowym lub dodać po prostu dwa ziemniaki. Aby maksymalnie wydobyć aromat pieczarek i pora, warto podczas smażenia dolać niepełną szklankę wytrwanego, białego wina. Odparowane wino nada przyjemnej kwasowości, zbierze smak z dna garnka (niewielkie przypalenia) i nada głębi smaku.

Przy przygotowaniu zup czy sosów stosuję jedną i najważniejszą zasadę. Warzywa przed gotowaniem najpierw podsmażam lub rumienię w piekarniku. W tym przepisie pieczarki, pora oraz włoszczyznę dość drobno kroję i podsmażam w garnku na maśle. Dopiero po tym procesie dodaję bulionu.

Reasumując poniżej przedstawiam przepis na przepyszną zupę krem z pora i pieczarek. Z poniższych składników otrzymałam ok. 3 litry gęstej zupy.

Składniki:
* 1 kg pieczarek
* 2 duże pory
* 2 średniej wielkości cebule
* 2 średniej wielkości ząbki czosnku
* ok 1 litr bulionu ( wołowego, drobiowego, wegetariańskiego)
* ok. 4 łyżki stołowe płynnej śmietany 18% do zup i sosów np. Piątnica ( lub puszka mleka kokosowego ew. dwa duże ziemniaki )
* ok 200 ml (niepełna szklanka) wytrawnego, białego wina
* 3 - 4 liście laurowe
* 3 - 4 ziarenka ziela angielskiego
* dowolne zioła świeże lub suszone: smak grzybów wyciąga lubczyk, rozmaryn i majeranek 
* masło do smażenia
* sól/pieprz do smaku

Składniki potrzebne do przygotowania puszystego puree:
* ok. 500 gramów ziemniaków typu C lub BC (mączyste)
* ok. 2 - 3 łyżki stołowe mleka lub śmietany
* 1 łyżka stołowa miękkiego masła
* opcjonalnie: łyżeczka tartego chrzanu ze słoiczka, zeszklona cebulka, skwarki z boczku
* sól/ pieprz do smaku

Ponadto potrzebujemy:
* Duży garnek najlepiej z nieprzywierającą powłoką
* blender 
* praskę/ tłuczek do ziemniaków

Przygotowanie:
W pierwszej kolejności płuczemy pieczarki i pora. Por przekrajamy wzdłuż (wewnątrz gromadzi się ziemia), dokładnie myjemy i kroimy w półplastry. Umyte pieczarki kroimy również w półplasterki. Cebule obieramy i kroimy w niewielką kostkę. Czosnek przeciskamy przez praskę. Jeżeli mamy świeże zioła ( rozmaryn obieramy z miękkich listków, bez łodyżki) drobno siekamy - wystarczy ok 1/2 łyżki stołowej. 

W garnku rozgrzewamy niewielką ilość masła i dodajemy pieczarki. Smażymy na średniej mocy palnika. Niezbyt często mieszamy - pieczarki powinny się zrumienić, a nie ugotować. Do zrumienionych pieczarek dodajemy pokrojone oba pory. Kilka podsmażonych pieczarek możemy odłożyć do dekoracji. Dodajemy zioła i dolewamy wino. Alkohol odparowujemy przez krótką chwilę. Dolewamy bulionu i gotujemy na wolnym ogniu, pod przykryciem ok 30 minut. W połowie gotowania możemy dodać pokrojone w mniejsze części dwa ziemniaki. 

Zupę - krem możecie przygotować zaczynając najpierw od ugotowania w garnku wywaru  ( duża porcja włoszczyzny + mięso + niewielka ilość wody) i do niego dodać wszystkie przesmażone składniki. Następnie zarówno włoszczyznę z bulionu jak i pieczarki można zmiksować. 


Zupę miksujemy najlepiej letnią - gorąca mogłaby stępić ostrza w blenderze. Zawczasu możemy wyjąć liście laurowe i ziarenka ziela angielskiego. Zmiksowaną zupę stawiamy jeszcze raz na palnik i zagotowujemy. Następnie zdejmujemy z ognia i w razie potrzeby zagęszczamy śmietaną. W osobnym naczyniu najpierw łączymy chochelkę zupy z łyżką śmietany. Energicznie mieszamy, dodajemy resztę śmietany i dopiero tak przygotowaną i zahartowaną mieszankę wlewamy do zupy. Zupy już nie zagotowujemy. Hartowanie śmietany przed dodaniem do zupy zapobiegnie jej zwarzeniu się. 

Przygotowanie puszystego puree ziemniaczanego:
Aby przygotować pyszne, maziste i puszyste puree należy wybrać odpowiednią odmianę ziemniaków. Myślę, że TEN ARTUKUŁ będzie bardzo pomocny. Ziemniaki obieramy i kroimy w mniejsze części. Jeżeli zależy nam na czasie  - ziemniaki kroimy w małą kostkę i zalewamy wodą tylko do przykrycia. Ugotują się naprawdę szybko. 

Dokładnie wypłukane ziemniaki zalewamy zimną wodą i dodajemy odrobinę soli. Zagotowujemy i zmniejszamy moc palnika na średnią. Gotujemy pod przykryciem do miękkości. Odcedzamy i ponownie stawiamy na pół minuty na palnik, tak aby nadmiar wody z dna garnka odparował. Ziemniaki przeciskamy przez praskę lub ubijamy tłuczkiem z masłem, śmietanką solą i pieprzem ( lub innymi dowolnymi składnikami). 

Serwujemy w dowolny sposób - możemy najpierw ułożyć w głębokim talerzu ziemniaki ( np. wypełnić metalowy ring) i dolać dookoła gęstą zupę. 
Smacznego!;)

1 komentarz:

  1. Tomek z rondla6 marca 2021 00:59

    Uwielbiam twojego bloga!zaglądam tutaj co jakiś czas i znajduje mnóstwo pomysłów na obiad. przesłałem link rodzince bo widać ogrom włożonego serca w przepisy. Gratuluję

    OdpowiedzUsuń