Witajcie! Dzisiejszy przepis przypadnie do gustu smakoszom chrupiących, złocistych placków ziemniaczanych. Rumiane, o czosnkowym aromacie pyszne placki, zaserwowane z gęstym kremowym sosem i rozpływającym się w ustach kurczakiem. Można by rzec, że placki zostały skąpane w białym gulaszu z kurczaka z pieczarkami, papryką i odrobiną parmezanu. Istna rozpusta!
Placki ziemniaczane uwielbiamy pałaszować na kilka różnych sposobów. Z gulaszem węgierskim, z sosem pieczarkowym, z twarożkiem i wędzonym łososiem a nawet z samym cukrem. Te ostatnio są dość zadziwiającą kompozycją, choć przyznam szczerze, nigdy nie próbowałam.
Zapraszam do skorzystania z przepisu na gulasz z łopatki wieprzowej. Jest równie pyszny, esencjonalny i doskonale łączy się z chrupiącymi plackami ziemniaczanymi. Znajdziecie tam również przepis na pyszną surówkę z pora. Przepis znajduje się TUTAJ.
Z poniższych składników przygotowałam 6 solidnych porcji.
Składniki:* 1 kg ziemniaków mączystych, starych ( młode zawierają zbyt dużo wody) odmiany typu B, ogólnoużytkowe, obiadowe (najlepsze gatunki: Irga, Flaming, Orlik lub Sante)
* 3 płaskie łyżki stołowe mąki pszennej tortowej
* 2 jajka rozmiar M
* 1 duża biała cebula ( może być czosnkowa)
* 2 niewielkie ząbki czosnku
* sól oraz pieprz do smaku
* olej słonecznikowy do smażenia
Składniki na gulasz z kurczakiem:
* 2 piersi kurczaka
* 2 duże papryki (zielona i czerwona)
* 10-15 szt. średniej wielkości pieczarek
* 1 duża cebula
* 500 ml śmietany 18% do zup i sosów
* sól/pieprz do smaku
* olej do smażenia
* opcjonalnie: tarty parmezan, jogurt naturalny, świeże zioła do dekoracji
Obrane i umyte ziemniaki trzemy na tarce o średnich oczkach. Utarte ziemniaki bardzo mocno odciskamy z nadmiaru wody ( ale!) płyn, który wycisnęliśmy, zlewamy do niewielkiej miseczki i odstawiamy na kilka minut. Na dnie miseczki osadzi się skrobia. To właśnie skrobi potrzebujemy w kolejnym etapie.
Ostrożnie pozbywamy się płynu z miseczki tak, aby na dnie pozostała gęsta biała "maź". Do utartych, odciśniętych ziemniaków dodajemy właśnie skrobię, którą uzyskaliśmy, utartą cebulę, czosnek, jajka, mąkę oraz przyprawy. Dokładnie wymieszane placki smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu ( poziom smażenia 6 max 7. w skali 1-10). Jeden średniej wielkości placek to mniej więcej 1 kopiata łyżka stołowa. Optymalna ilość oleju to ok 1 cm wysokości patelni. Jeżeli olej jest dobrze rozgrzany, to placki nie powinny się ugotować, a usmażyć. Warto smażyć mniejsze placki w ilości 4 sztuk. Złote placki odkładamy na ręcznik papierowy.
Mięso myjemy, osuszamy i pozbywamy błon oraz chrząstek. Kroimy w średniej wielkości kostkę. Doprawiamy solą i pieprzem. Cebulę kroimy w piórka, czosnek przepuszczamy przez praskę. Paprykę kroimy w mniejszą kostkę, a pieczarki w półplastry. Na patelni lub w garnku rozgrzewamy niewielką ilość tłuszczu. Smażymy kolejno: cebulę z czosnkiem. paprykę, pieczarki i pod koniec dokładamy kurczaka. Podsmażamy, dusimy ok 15 minut na średnim ogniu, często mieszając. Do rumianego kurczaka, warzyw i podduszonych pieczarek, wlewamy śmietanę 18% (do zup i sosów). Na słabszej mocy palnika gotujemy wszystkie składniki aby przeszły smakami i aromatami. Gotujemy ok. 10 minut do zgęstnienia sosu. Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem. Opcjonalnie do sosu możemy dodać odrobinę tartego parmezanu.
Rumiane placki ziemniaczane serwujemy z gęstym, kremowym gulaszem, kleksem jogurtu naturalnego i świeżymi ziołami. Smacznego! ;)
Brak komentarzy