Witajcie! ;) 
Jeżeli szukacie pomysłu na wykwintny obiad to świetnie trafiliście! Obiad, którym oczarujecie swoich bliskich, ponieważ zaskakuje nie tylko smakiem ale i wyglądem. Pierogi w tej odsłonie zupełnie nie przypominają tych, które zazwyczaj jadamy. Są eksplozją smaków, aromatów i zostają na długo w pamięci ;) Na farsz pierogów składają się borowiki ceglastopore, zasmażana kiszona kapusta, jajka gotowane na twardo, szczypior drobno siekany i miękkie masło. Dopełniającym akcentem i kropką nad i jest sos na bazie natki pietruszki z słodką śmietanką. Dzięki tej doskonałej kompozycji odkrywamy niesamowite wrażenia kulinarne.

Borowik ceglastopory inaczej ceglak, pociec, czerwononóżka czy siniak należą do grzybowej arystokracji. Jest grzybem jadalnym, o wyjątkowych walorach smakowych. Spotykany jest najczęściej w Polsce południowej na terenach górskich i podgórskich. Na Dolnym Śląsku spotykany jest zarówno w górach jak i na terenach nizinnych. Ceglak pojawia się również na terenach chronionych i w rezerwatach leśnych przyrody. Odmiana żonkilowa borowika ceglastoporego jest bardzo rzadka na terytorium naszego kraju. Znajduje się na czerwonych listach gatunków zagrożonych. W Małopolsce szczególnie chroniony jest na terenie Puszczy Niepołomickiej w rezerwacie przyrody Lipówka. 

Borowik ceglastopory nie jest gatunkiem zbyt często wybieranym przez grzybiarzy. Wynika to głównie z obaw o jego toksyczność. Wymaga szczególnej obróbki termicznej, ponieważ niedogotowany powoduje roztrój żołądka. 



** Z poniższych składników przygotowałam 70 szt. pierogów **

Składniki potrzebne do przygotowania farszu:
* ok. 800-900gramów borowików ceglastoporych
* ok 500 gramów kiszonej kapusty
* 2 szklanki wrzącej przegotowanej wody
* 4 liście laurowe
* 5 ziarenek ziela angielskiego
* 2 szalotki lub 2 mniejsze cebule
* 2 ząbki czosnku
* 4 średniej jaja
* pęczek szczypiorku
* masło do smażenia poszczególnych składników
* 1 łyżeczka majeranku
* sól i pieprz kolorowy świeżo mielony do smaku
+ ocet w wstępnej fazie obgotowania grzybów

Składniki potrzebne do przygotowania ciasta:
* 750 gramów mąki pszennej typ 450
* ok.  450 ml gorącej wody
* 1 1/2 łyżki stołowej oleju
* Szczypta soli

Składniki potrzebne do przygotowania sosu:
* 1 duży pęczek natki pietruszki
* 250 ml śmietanki 30%
* sól himalajska/ pieprz kolorowy świeżo mielony do smaku

+ opcjonalnie blender

Przygotowanie farszu:
Borowiki ceglastopore należy wcześniej obgotować. Najpierw je dokładnie płuczemy, następnie kroimy w mniejsze części. Przekładamy do dużego garnka z zimną wodą, dodajemy odrobinę soli i łyżkę octu. Od momentu zagotowania wody, gotujemy grzyby przez niecałe 10 minut. Odcedzamy i proces powtarzamy.


Na dużej patelni rozgrzewamy niewielką ilość masła. Odcedzone grzyby dusimy na średniej mocy palnika do miękkości i odparowania nadmiaru wody. Pod koniec doprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia.


Kapustę kiszoną odcedzamy i drobno siekamy. Cebule obieramy i również drobno siekamy. Podobnie postępujemy z czosnkiem. W głębokim garnku rozgrzewamy łyżkę masła i smażymy cebule wraz z czosnkiem. Następnie dodajemy kiszoną kapustę. Smażymy kilka minut i dolewamy 2 szklanki wody. Na niewielkiej mocy palnika dusimy kapustę z liścmi laurowymi i zielem angielskim pod przykryciem. Najważniejsze jest to, aby kapusta była miękka i aby woda całkowicie odparowała. Pod koniec duszenia kapusty warto zdjąć pokrywkę, zwiększyć moc palnika i odparować nadmiar wody. Odstawiamy do całkowitego wystudzenia.

Jajka gotujemy na twardo przez ok. 8 minut. Wystudzone kroimy w drobną kosteczkę. 
Szczypior płuczemy i drobno siekamy.

Wszystkie składniki farszu łączymy w dużej misy wraz z łyżeczką majeranku. Doprawiamy solą oraz pieprzem. Farsz najlepiej smakuje następnego dnia, po spędzonej nocy w lodówce. 

Przygotowanie ciasta:
Mąkę przesiewamy. Dodajemy sól i gorącą wodę. Najpierw ciasto możemy mieszać drewnianą łyżką w misce, następnie po chwili zagniatać rękoma. Dodajemy olej i wyrabiamy. Ciasto powinno być aksamitne, zbite i elastyczne zarazem. Gotowe ciasto przekładamy do siateczki, zawijamy szczelnie i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.
Po upływie 15 minut, dzielimy ciasto na 3 - 4 części i wałkujemy po jednej. Farsz nakładamy solidnie, łyżeczkę na jedno kółko. Polecam do wykrajania kółek - metalowy ring, ale szklanka również będzie dobra.. Każdy pierożek dokładnie lepimy i odkładamy na oprószoną mąką tacę. Gotowe pierogi wrzucamy na gotującą, osoloną wodę. Wrzucamy na gotującą się wodę, gotujemy ok 4 - 5  minut. 
*** nadmiar pierogów możemy zamrozić, najpierw na tacce tak aby się nie dotykały. Następnie przekładamy do próżniowych woreczków***

Przygotowanie sosu:
Natkę pietruszki płuczemy i umieszczamy w kielichu blendera. Możemy też natkę bardzo drobno posiekać. Na patelni rozpuszczamy niewielką ilość masła i podsmażamy pietruszkę. Dodajemy śmietankę i gotujemy do zgęstnienia. Pod koniec doprawiamy solą oraz pieprzem. Opcjonalnie mozemy użyć ok. 100 ml białego wytrawnego wina. Chwilę pogotować aby alkohol odparował. 


Brak komentarzy