Witajcie!
Dzisiaj ugotowałam rosół, który chodził za mną od dłuższego czasu ;) Choć mamy czwartek, a nie niedzielę, postanowiłam przygotować coś naprawdę wykwintnego i esencjonalnego. Rosół z kaczych udek z dodatkiem goździków idealnie sprawdzi się na rodzinnym spotkaniu. Bez wątpienia mógłby być też podstawą innych zup np. ogórkowej, pomidorowej czy czerwonego barszczu. Poza tym, głęboki w smaku wywar jest świetną bazą do sosów. Esencjonalny bulion to taki, który gotuje się ok 4 godzin na wolnym ogniu.
 


Rosół możemy podać z makaronem, gotowanymi ziemniakami bądź też z kładzionymi kluseczkami. Reasumując, poniżej przedstawiam przepis, który z pewnością przypadnie Wam do gustu ;)

Składniki na garnek 5-6 litrowy:
* 6 kaczych udek
* 3 średniej wielkości marchewki
* 3 duże pietruszki
* 1 seler
* 1 pęczek natki pietruszki
* 4 cebule ( im więcej cebul tym lepiej, dzięki temu rosół jest bardziej klarowny)
*1 por
* lubczyk - świeże liście lub suszony
* 5 liści laurowych
* 6 kuleczek ziela angielskiego
* 6 goździków
* 1 opakowanie suszonej żurawiny
* sól himalajska
* pieprz czarny świeżo mielony
* olej ( potrzebny do skropienia warzyw przed pieczeniem)
* 2 jajka
* 4 łyżki mąki pszennej

Dodatkowo:
* Nastawiamy piekarnik na 220 stopni z termoobiegiem, przygotowujemy blaszkę z papierem do pieczenia.



Przygotowanie bulionu:
Kacze udka myjemy, osuszamy i wkładamy do garnka. Wlewamy zimną wodę ok 4 litrów, dodajemy liście laurowe, goździki i ziele angielskie. Stawiamy garnek na palnik i doprowadzamy do wrzenia. Po zagotowaniu, zmniejszamy moc palnika na nieco słabszą niż średnią ;)

Obieramy wszystkie cebule, kroimy na pół i opalamy je na wiór ;) muszą być mocno przypalone z każdej strony. Opalone cebule dodajemy do garnka z gotującymi się udkami.


Kacze udka z przyprawami (bez soli i pieprzu) i cebulą powinniśmy gotować ok 2h na wolnym ogniu. Zasada jest taka, że im dłużej gotujemy mięso tym lepszy smak ma rosół.
Kiedy rosół się gotuje, przygotowujemy warzywa. Warzywa obieramy, kroimy na mniejsze części i wykładamy na blachę z papierem do pieczenia. Warzywa solimy, pieprzymy i skrapiamy olejem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na temperaturę 220 stopni z termoobiegiem. Pieczemy ok 10 - 15 minut, w zależności od tego jak mocny jest nasz piekarnik. Koniecznie warzywa muszą się dobrze przypiec.



Gdy nasz mięsny wywar gotuje się ok 1,5h - 2h, dodajemy pieczone warzywa. Dodajemy też natkę pietruszki ( możemy sobie zostawić kilka listków do dekoracji) i lubczyk. Lubczyku nigdy za wiele ;)
Gdy bulion zawiera już wszystkie składniki, powinniśmy gotować go jeszcze spokojnie godzinę ;) Doprawiamy solą i pieprzem dopiero na samym końcu gotowania.

Przygotowanie musu żurawinowego:
Opakowanie suszonej żurawiny wsypujemy do niedużego garnka. Zalewamy 2 szklankami wody ok. 400-500 ml. Gotujemy aż woda o połowę swojej objętości odparuje. Kiedy żurawina zmięknie, ściągamy ją z palnika i studzimy. Wystudzoną żurawinę, miksujemy blenderem na mus.

Przygotowanie kładzionych kluseczek:
W niedużej misce musimy rozbełtać całe jajka. Dodajemy mąkę ( najlepiej w dwóch partiach) i energicznie mieszamy. Musi powstać gęsta, nieco lejąca się masa. Stawiamy garnek z wodą, solimy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie zmniejszamy ogień na 3 (w skali 1-10) i powoli wrzucamy za pomocą dwóch łyżek niewielkie ilości ciasta. Kluseczki wyjmujemy po 2 minutach gotowania i przelewamy zimną wodą.
Kiedy już nasz rosół jest gotowy, wyjmujemy mięso, dzielimy na porcje i wykładamy kluseczki na talerz. Kacze udka mogą być idealną propozycją na drugie danie, bądź farszem do pysznych pierogów.
Mus z żurawiny idealnie dopełnia smak bulionu - wystarczy łyżeczka musu na talerz, kluseczki, mięso i natka pietruszki - powstaje nam przepyszna słodko - słona kompozycja doskonała ! ;)
Smacznego ! ;))

Brak komentarzy