Połączenie espresso z migdałowym amaretto i słodką opalaną bezą to bez wątpienia kompozycja doskonała. Idealny deser dla smakoszy kawy, którzy lubią intensywne połączenia. Tiramisu w okrągłej foremce świetnie się prezentuje. Składniki na to ciasto są łatwo dostępne, a jeżeli nie lubicie likierów migdałowych, możecie zastąpić go innym alkoholem np. Baileysem (na bazie irlandzkiej whiskey z dodatkiem śmietanki, wanilii oraz kakao).
Tiramisu przygotowałam w okrągłej foremce o średnicy 24cm. Przed ułożeniem pierwszej warstwy biszkoptów, w tortownicy umieściłam folię rantową. Dzięki folii rantowej, można zdjąć obręcz foremki bez wcześniejszego odkrajania ciasta. Folię rantową zastosowałam głównie dla walorów estetycznych i wygody. Można ją oczywiście pominąć. 

Szachownicę na tiramisu przygotowałam z wcześniej przygotowanego szablonu papierowego.

Składniki:
* 500 gramów biszkoptów Lady Fingers
* 5 żółtek
* 500 gramów serka mascarpone
* 4,5 łyżki cukru
* 250 ml espresso
* 50 ml amaretto
* kakao do posypania

Składniki na bezę włoską:
* 4 białka
* 300 gramów cukru
* 60 ml wody
+ Termometr, opalarka, rękaw cukierniczy z tylką 1M

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Jaja i mascarpone najlepiej wyjąć min. 30 minut wcześniej. 

Przygotowanie:

Wystudzone espresso łączymy z amaretto, odstawiamy na bok. Świeże jaja w temperaturze pokojowej parzymy we wrzątku przez ok 10 sekund. Starannie oddzielamy żółtka od białek. Żółtka wraz z cukrem ucieramy na najwyższych obrotach do podwojenia masy. Powinna być gęsta, jasna i puszysta. Następnie zmniejszamy moc miksera na najsłabszą i dodajemy stopniowo łyżka po łyżce mascarpone. Miksujemy tylko do połączenia składników. Zbyt długie miksowanie z mascarpone może doprowadzić do zmiany konsystencji masy na rzadką. 

W miksturze kawy i amaretto szybko zanurzamy każdy biszkopt i układamy na dnie foremki. Układamy dość ciasno, następnie oprószamy kakao. Wykładamy połowę masy i układamy drugą warstwę namoczonych biszkoptów. Znowu oprószamy kakao i dodajemy resztę masy. Można odrazu posypać cały wierzch ciasta kakao, lub przygotować papierową wycinankę, przyłożyć na górę ciasta i obsypać kakao. 
Tiramisu wkładamy do lodówki na czas przygotowania bezy. 


Z wody i cukru przygotowujemy syrop. Nie możemy za mocno gotować syropu ponieważ powstanie nam karmel. Kontrolujemy co jakiś czas temperaturę syropu, powinna wynosić 118 stopni. Może to potrwać ok 5 minut. W międzyczasie kiedy syrop osiągnie ok 90 stopni, zaczynamy ubijać białka na średnich obrotach. 
Gotowy syrop wlewamy bardzo cienkim strumieniem do ubijających się w tym czasie białek. Następnie zwiększamy obroty miksera na maksimum i ubijamy ok 10 minut. Spód misy z białkami powinien w tym czasie wystygnąć. Gotową, lśniąca i gęsta bezę przekładamy do rękawa cukierniczego z ozdobną końcówką i dekorujemy tiramisu. Opcjonalnie bezę delikatnie opalamy opalarką.

Udekorowane tiramisu wkładamy do lodówki na minimum 3 godziny. 

Smacznego ;) 

Przepis na tiramisu

2 komentarze:

  1. Domowa kuchnia31 maja 2023 18:19

    Pięknie wygląda muszę koniecznie wypróbować przepis 🙏

    OdpowiedzUsuń
  2. Kuchnia life style1 czerwca 2023 00:05

    Piękne 🥰🥰🥰🥰

    OdpowiedzUsuń