Witajcie! Ostatnio przygotowałam wyśmienity gulasz wołowy z pieczarkami portobello. Podany z kluskami śląskimi tworzy oczywiście kompozycję doskonałą. Kluski śląskie z dziurką, cudownie łączą się z ciemnym, sosem i delikatnym, kruchym mięsem. Zielony kolor klusek uzyskałam dzięki dodaniu świeżego (można dodać również mrożonego) szpinaku. Potrawa w tej odsłonie, może być świetną opcją na rodzinny, niedzielny obiad.

Do przygotowania gulaszu wołowego użyłam ligawy (części udźca), ale możemy użyć również innych części tuszy. Doskonale nadaje się łopatka wołowa, goleń, kark, zrazowa górna i dolna. Gulasz wołowy, wolno gotowany, pełen aromatów wymaga długiego duszenia. Jeżeli zależy nam na głębi smaku, warto ugotować go dzień wcześniej. Zaserwowany kolejnego dnia, będzie miał o wiele lepszy smak. Przesiąknięty przyprawami, "przegryzie się" i z pewnością przypadnie do gustu smakoszom wołowiny.

Zamiast białych, znanych nam pieczarek użyłam większych i bardziej mięsistych. Pieczarki portobello o brązowym kolorze i dużych kapeluszach, o średnicy nawet 10 cm. Dwuzarodnikowe, smaczniejsze, bardziej wyraziste w smaku pieczarki. Posiadają więcej wartości odżywczych od swoich kuzynek, białych pieczarek. Więcej o pieczarkach portobello dowiecie się TUTAJ.

Z poniższych składników przygotowałam 8 solidnych porcji.

Składniki:
* ok. 1,5 kg mięsa wołowego ( udziec, kark, zrazowa, łopatka, goleń)
* ok. 8 szt. pieczarek portobello
* 3 średniej wielkości cebule
* 3 ząbki czosnku
* 5 liści laurowych
* 5 ziarenek ziela angielskiego
* 4 kuleczki owoców jałowca
* 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowej
* 1 łyżka stołowa suszonego majeranku
* 1/2 łyżki stołowej suszonego lubczyku
* 1/2 łyżeczki mielonego kminku
* ok. 2 łyżki sosu sojowego (najlepiej ciemnego)
* olej do smażenia
* 1 łyżka stołowa masła
* mąka do oprószenia mięsa
* sól i pieprz 

+ zasmażka:
* 2 łyżki stołowe mąki pszennej
* 2 łyżki stołowe masła

Składniki na kluski śląskie ze szpinakiem:
* 700 gramów mączystych ziemniaków typ B lub B/C
* mąka ziemniaczana ilość w przepisie
* 300 gramów szpinaku ( świeżego lub mrożonego)
* 1 jajko
* 1/3 łyżeczki soli

Przygotowanie gulaszu wołowego:
Mięso kroimy w średniej wielkości kostke. Doprawiamy i obtaczamy w mące pszennej, strzepujemy jej nadmiar. Na patelni rozgrzewamy olej (wysokość ok. 1cm). Na dobrze rozgrzanym tłuszczu, poziom mocy palnika smażymy mięso prawa-lewa. Mięso rumienimy po 2 minuty na stronę. Musimy zamknąć pory w mięsie, aby wewnątrz zatrzymać smak wołowiny. Nie dodawajmy zbyt dużej ilości mięsa na patelnię, aby nie obniżać temperatury tłuszczu. Wołowinę smażymy szybko, tak aby nie zaczęło się dusić. Zrumienione odkładamy do garnka, w którym ugotujemy gulasz. Najlepszy będzie garnek o pojemności ok. 4 l z grubszym dnem.

Cebulę siekamy lub kroimy w piórka. Czosnek przepuszczamy przez praskę. Pieczarki portobello
kroimy w średniej wielkości kawałki. Na patelni po smażeniu mięsa rozgrzewamy łyżkę masła. Rumienimy kolejno cebulę, czosnek i pieczarki. Przekładamy do garnka z mięsem.

Dodajemy przyprawy, nalewamy wodę - tyle aby przykryć mięso. Całość zagotowujemy i zmniejszamy moc palnika .. Przykrywamy i gotujemy na wolnym ogniu do miękkości, ok. 1,5h. Co jakiś czas gulasz musimy zamieszać. Pod koniec duszenia, przygotowujemy na osobnej patelni zasmażkę. Podgrzewamy masło, dodajemy mąkę i energicznie mieszamy. Dodajemy dwie chochelki gulaszu do zasmażki. Następnie całość przelewamy do gorącego gulaszu. Gulasz zagotowujemy i zdejmujemy z ognia. 

Przygotowanie klusek śląskich ze szpinakiem:
Ziemniaki obieramy, kroimy w mniejsze części i gotujemy do miękkości w osolonej wodzie. Miękkie odcedzamy, ponownie stawiamy na palnik w celu odparowania wody z dna garnka. Zdejmujemy z palnika i przepuszczamy przez praskę. Ziemniaki przekładamy do miski, dokładnie rozprowadzamy i uklepujemy. 
W czasie kiedy ziemniaki się gotują, przygotowujemy szpinak. Świeży szpinak myjemy, osuszamy i miksujemy w kielichu blendera/ wąskim naczyniu z surowym jajkiem.W przypadku mrożonego szpinaku - rozmrażamy i odciskamy lub odparowujemy na suchej patelni. Mrożony szpinak musi zostać dokładnie odciśnięty z nadmiaru wody.
Uklepane w misy ziemniaki dzielimy na cztery równe części - nożem zaznaczamy krzyż. Wyjmujemy 
jedną część ziemniaków i na moment odstawiamy na bok. Na miejsce po 1 części ziemniaków wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Dokładnie uzupełniamy lukę, uklepujemy i ponownie dokładamy wyjęte ziemniaki. Dodajemy szpinak z jajkiem, solimy i dokładnie, choć delikatnie mieszamy za pomocą dłoni. 

Formujemy kuleczki wielkości orzecha włoskiego, zaznaczamy palcem tworząc dołek. Odkładamy na oprószoną mąką tacę, tak aby się nie dotykały. W garnku zagotowujemy osoloną wodę. Następnie zmniejszamy moc palnika. Kluski śląskie gotujemy w kilku partiach po ok. 8-12 sztuk. Ostrożnie wkładamy do wody za pomocą łyżki cedzakowej. Od wypłynięcia na powierzchnię, gotujemy ok 4 minut. Ważne jest, aby kluski gotować na słabej mocy palnika. W przeciwnym razie, kluski zaczną się pienić, rozgotują się lub będą poszarpane. 

Smacznego! ;)

Brak komentarzy