Witajcie! Obiad w tej odsłonie, to nieco ciekawszy sposób, w jaki można przygotować znane nam, dość popularne roladki drobiowe. Wprowadzenie kilku innych, bardziej wyrazistych w smaku składników, między innymi kaparów, dojrzewającego sera i dojrzewającego, wędzonego udźca wieprzowego, nada daniu intrygującego charakteru. Roladki drobiowe, zawinięte w szlachetny, tyrolski, włoski speck. Faszerowane zieloną fasolką szparagową, w sosie kaparowym z odrobiną parmezanu, podane z pieczonymi batatami i koktajlowymi pomidorkami... Brzmi pysznie prawda?

Jakiś czas temu dzieliłam się z Wami przepisem na roladki drobiowe z brokułami, serem feta, sosem bazyliowym i purée z batatów. Link znajduje się TUTAJ


Po więcej przepisów z użyciem mięsa drobiowego, zapraszam Was do zakładki Dania Główne.

Pierwsze skrzypce w każdym z przygotowywanych przeze mnie dań, odgrywa smak. W tym konkretnym daniu, mięso drobiowe, które samo w sobie jest dość mdłe wymaga ciekawszej aranżacji. Dlatego sięgnęłam po wędlinę o dość wyrazistym, słonym i dymnym aromacie. Włoski speck, to surowy, dojrzewający i wędzony udziec wieprzowy o cechach wędzonego boczku. Pochodzi z regionu Alto Adige (północne Włochy). Mięso przyprawione jest solą, pieprzem, liściem laurowym i owocami jałowca. O tej wyśmienitej, tyrolskiej delicji przeczytacie więcej TUTAJ

Szukając na sklepowych półkach wędliny o wyrazistym, lecz nie dominującym, smaku sięgnęłam właśnie po włoski speck. Dostępna w popularnej niemieckiej sieci sklepów dla przedsiębiorców, lecz w innych, spożywczych sklepach, podczas włoskich tygodni też można ją upolować.

Roladki postanowiłam solidnie nafaszerować zieloną fasolką szparagową z własnej uprawy. Wcześniej blanszowana, aby zachować walory smakowe, kolor i sprężystość. Sos, który przygotowałam to połączenie słodkiej śmietanki, gorzkawych, pikantnych i słonych kaparów z zalewy, odrobiny wytrawnego wina i łyżka stołowa parmigiano reggiano.


Danie od groma wypełnione jest właściwościami i wartościami odżywczymi. Przemycony w warzywach beta-karoten, witamina A, E, B6, kwas foliowy, błonnik, magnez, duża zawartość białka, potasu, dobroczynnie wpływają na trawienie, wspomagają układ odpornościowy i posiadają właściwości przeciwnowotworowe.

Z poniższych składników przygotowałam cztery solidne porcje.

Składniki:
* 2 piersi z kurczaka
* ok. 200 gramów zielonej fasolki szparagowej/ żółtej
* ok. 80 - 90 gramów włoskiej szynki Speck w plastrach
* sól/ pieprz do smaku

Składniki potrzebne do przygotowania sosu:
* słoiczek (ok. 140 gramów) kaparów w zalewie
* 250ml słodkiej śmietanki 30% np. "łaciatej"
* 1 łyżka stołowa drobno tartego sera dojrzewającego np. parmigiano reggiano/ grana padano
* 1 biała cebula
* 1 ząbek czosnku
* połowa szklanki białego, wytrawnego wina
* łyżeczka masła
* sól/ pieprz najlepiej świeżo mielony do smaku

+ 3 bataty o łącznej wadze ok. 800- 900 gramów
* 2 średniej wielkości ząbki czosnku
* dwie świeże gałązki rozmarynu
* oliwa z oliwek
* sól/ pieprz najlepiej świeżo mielony do smaku

Przygotowanie:
W pierwszej kolejności przygotowujemy wszystkie składniki w zasięgu ręki. Blachę wyścielamy papierem do pieczenia i cienko smarujemy tłuszczem. Fasolkę szparagową myjemy, odcinamy końcówki z obu stron. Blanszujemy - wkładamy na 2 minuty do wrzącej, gotującej się wody, z odrobiną soli i cukru. Następnie, odcedzamy i przekładamy do lodowatej wody.

Piersi z kurczaka oczyszczamy z błon, chrząstek dzielimy na cztery równe płaty. Każdy z płatów, rozbijamy na kotlety o tej samej wielkości i grubości. Im cieniej, tym lepiej. Pomocna podczas rozbijania mięsa jest folia spożywcza, nałożona na mięso podczas ubijania. Mięso łatwiej poddaje się naciskowi, nie ulega uszkodzeniu i nie rozpryskuje. Na osobnej desce rozkładamy po 3 - 4 plastry dojrzewającej wędliny. Na wędlinę przenosimy rozbite tłuczkiem filety z piersi. Doprawiamy solą i pieprzem. 

Na mięsie rozkładamy zblanszowaną fasolkę szparagową. Warto ułożyć ją w taki sposób, aby z łatwością zawinąć całość w zgrabną roladkę. Tzn. blisko początku, nie na środku kotleta. Roladki to nie de volaille, fasolka wystająca po bokach nada ciut nieszablonowości. Pomocne w ustabilizowaniu mięsnych roladek są wykałaczki, dwie wbite po przekątnej.

Gotowe roladki drobiowe, przekładamy na wcześniej przygotowaną blachę wyścieloną papierem. Wkładamy do nagrzanego piekarnika, na środkową półkę - 180'C ok. 35 - 40 minut (funkcja grzanie góra/dół). Warto roladki najpierw ok 15 minut piec pod pod folią aluminiowa. Następnie odkryć je na resztę czasu. Zapobiegnie to nadmiernemu wysuszeniu.

Bataty obieramy, kroimy na plastry, następnie w nieregularne słupki. Czosnek przeciskamy przez praskę, listki rozmarynu siekamy lub gąłązki rwiemy na mniejsze części. Wszystkie składniki łączymy w misie, dolewamy oliwę z oliwek i doprawiamy solą oraz pieprzem. Tak przygotowane, rozkładamy na blaszce z papierem do pieczenia. Warto ułożyć słupki batatów w taki sposób, aby te nie nachodziły na siebie. Dzięki temu wszystkie równomiernie się upieką, nie ugotują. Pieczemy 20 min. w 210'C (funkcja grzanie góra/dół). 

Możemy zyskać na czasie i upiec roladki i bataty na dwóch poziomach w piekarniku.  Należy jednak zadbać o to by włączyć funkcję termoobiegu i zmniejszyć temperaturę na 170'C. 

Upieczone roladki ostrożnie wyjmujemy z piekarnika i szczelnie zakrywamy. Temperatura w mięsie nadal będzie rosła,. W tym czasie powinniśmy dołożyć batatom ok 12 minut w piekarniku. Warto przestawić piekarnik na funkcję górnego grilla, oraz podwyższyć temperaturę o 10 stopni - aby ładnie je zrumienić i nadać chrupkości.

Sos kaparowy jest jednym z najprostszych i najszybszych sosów. Posiekaną cebulę i czosnek rumienimy na rozgrzanej patelni z masłem. Dodajemy odcedzone z zalewy kapary. Odparowujemy nadmiar płynu, dolewamy wytrawne wino. Odparowujemy alkohol na dość wysokiej mocy palnika. Dolewamy śmietankę i redukujemy przez kilka chwil. Pod koniec doprawiamy dojrzewającym serem i pieprzem. Sól może okazać się zupełnie zbędna.

Brak komentarzy