Witajcie!Wielkanocne wypieki to temat numer jeden podczas świątecznych przygotowań. Dzisiaj podzielę się z Wami przepisem na wyśmienitego mazurka, który skusi niejednego łasucha. Kruchy, maślany spód z dodatkiem kwaśnej śmietany, który rozpływa się w ustach. Gotowane, kwaskowe maliny cudownie przełamują słodycz krówkowej masy. Masę przygotowałam z cukierków krówek i śmietanki 36%. Mazurek wielkanocny został tradycyjnie przyozdobiony bakaliami - migdałami, płatkami migdałowymi, morelami, żurawiną, śliwkami i kleksami białej czekolady. Degustacja nastąpiła tak szybko, że mazurek całkowicie poddawał się podczas krojenia. Dzisiaj jest jeszcze bardziej stabilny, masa z krówek ściągnęła, maliny przybrały formę żelu. Ciężko było się mu oprzeć zaraz po przygotowaniu ;) 


Mazurek wielkanocny w Polsce pojawił się w XVII wieku. Jest symbolem zakończenia Wielkiego Postu, czyli czasu poprzedzającego Wielkanoc. Jest sztandarowym ciastem wielkanocnym, który oprócz walorów smakowych, cieszy oko i cudownie ozdabia stół. Dawniej mazurek był nagrodą dla tych, którzy odmawiali sobie spożywania mięsa i deserów przez czterdzieści dni.

Mazurek wielkanocny może przybrać różne odsłony. Z pieczonym kruchym spodem, marcepanowym lub nawet biszkoptowym. Przekładany masą kajmakową, budyniową, czekoladową, orzechową z marmoladą, powidłami czy innym owocowym musem. Dekoracja mazurka to całkowita dowolność, ważne jest aby była efektowna i bogata w składniki. Możemy użyć ulubionych bakalii, przyozdobić lukrem lub czekoladą. Im więcej tym lepiej ;)

Forma w jakiej przygotowałam mazurka ma 26 cm średnicy.  

Składniki na kruchy spód:
* 200 gramów mąki pszennej tortowej typ 450
* 100 gramów mąki krupczatki
* 200 gramów bardzo zimnego masła
* 2 żółtka
* 1 kopiata łyżka śmietany 18% Piątnicy
* 1/2 szklanki cukru pudru

Składniki na masę krówkową:

* 500 gramów miękkich krówek
* 200 gramów śmietanki 36% Piątnicy

Masa malinowa to ok. 300 gramów malin mrożonych lub świeżych, zredukowanych na patelni z odrobiną soku z cytryny.
 

Przygotowanie kruchego spodu:
Przygotowanie mazurka rozpoczynamy od upieczenia kruchego spodu. Formę smarujemy niewielką ilością masła. Masło kroimy w kostkę ( pamiętajmy aby masło było naprawdę zimne). Przesianą mąkę pszenną i krupczatkę łączymy z zimnym masłem. Można siekać nożem lub łopatką metalową. Ja preferuję łopatkę, jest bardziej poręczna i wygodna. W momencie gdy mąka razem z masłem będzie przypominała konsystencję piasku, robimy wgłębienie. Dodajemy cukier puder, żółtka i śmietanę. Kiedy składniki wyraźnie się połączą, a ciasto będzie bardziej zbite możemy wyrabiać je rękoma - nie ogrzewajmy ciasta, zróbmy to naprawdę szybko.

Ciasto wałkujemy między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Przekładamy na formę, odcinamy nadmiar i dziurkujemy. Z ciasta, które nam pozostało możemy wylepić wyższe brzegi. Blachę z ciastem wkładamy do lodówki na minimum godzinę. Musi się porządnie schłodzić. Kluczowa w pieczeniu kruchego ciasta jest jego temperatura. Dobrze schłodzone ciasto wkładamy z lodówki wprost do nagrzanego piekarnika - 200 stopni góra/dół. Nadziurkowane ciasto pieczemy przez ok.30 minut - musi się ładnie zarumienić. Możemy zastosować obciążenie - wyłożyć papierem do pieczenia i wysypać grochem. Po 15 minutach zdejmujemy obciążenie i dopiekamy dalej. Bez obciążenia również się upiecze, ale należy ciasto kontrolować czy nie przybrało pęcherzy, które należy szybko przebić wykałaczką. Upieczony kruchy spód, wyjmujemy i studzimy.
 

Maliny podduszamy na patelni, redukujemy z nadmiaru wody. Kiedy nabiorą wyraźnej gęstości, rozsmarowujemy na upieczonym spodzie.

W garnku podgrzewamy śmietankę 36%, dodajemy pokruszone krówki i gotujemy na wolnym ogniu, często mieszając. Masa musi zgęstnieć i nabrać połysku. Lekko przestudzoną wylewamy na masę malinową. Wyrównujemy i dowolnie dekorujemy. Smacznego!


1 komentarz:

  1. Właśnie szukałam ciasta idealnego na Wielkanoc i znalazłam 😊

    OdpowiedzUsuń