Witajcie! ;)
Kto z nas nie ubóstwia placków ziemniaczanych? Chrupiących, dobrze doprawionych, a najlepiej z gulaszem lub sosem grzybowym. Znajdą się też Ci, którzy serwują placki z cukrem i śmietaną ;) To już dość ekstremalna i zaskakująca wersja ;)

 


* z poniższych składników otrzymamy obiad dla 5 - 6 osób **

Składniki:
* 1 kg ziemniaków mączystych, starych ( młode zawierają zbyt dużo wody) odmiany typu B, ogólnoużytkowe, obiadowe (najlepsze gatunki: Irga, Flaming, Orlik lub Sante
* 3 płaskie łyżki stołowe mąki pszennej tortowej
* 2 jajka rozmiar M
* 1 duża biała cebula ( może być czosnkowa)
* 2 niewielkie ząbki czosnku
* sól oraz pieprz do smaku
* olej słonecznikowy do smażenia

Składniki na gulasz wieprzowy:
* ok 850 gramów łopatki wieprzowej
* 1 szklanka rosołu ( idealny rosół > TUTAJ ) ew. 1 szklanka przegotowanej wody
* 1 duża biała cebula ( najlepiej czosnkowa) lub 3 szalotki
* 3 ząbki czosnku
* ok. 12 - 14 sztuk pieczarek 
* 1 czerwona papryka
* 1 zielona papryka
* 1 butelka passaty pomidorowej 500 gramów (np. "Pudliszki", "Primo Gusto")
* przyprawy: 5 ziarenek ziela angielskiego, 4 listki laurowe, 1/2 łyżeczki suszonego cząbru, 1 łyżeczka papryki wędzonej słodkiej, 1 łyżeczka papryki ostrej, 1/3 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej, 1 łyżeczka suszonego lubczyku
* 400 ml piwa pszenicznego
* 2 łyżki masła
* sól oraz pieprz do smaku
* opcjonalnie pod koniec doprawiania: 2 łyżki stołowe sosu sojowego
* tłuszcz do smażenia: smalec lub olej

Składniki na surówkę z pora:
* 3 pory
* 1 jabłko (np. Lobo, Makintosz, Szara reneta)
* 1 puszka kukurydzy konserwowej
* 1 puszka groszku konserwowego
* 3 ugotowane na twardo jajka
* 1 niewielki pęczek koperku
* 1 łyżka soku z cytryny
* 3 łyżki majonezu
* 3 łyżki jogurtu greckiego
* sól oraz pieprz do smaku

Przygotowanie gulaszu wieprzowego:

** Gulasz najlepiej smakuje następnego dnia **

Mięso oczyszczamy, kroimy w kostkę 2cm/2cm i doprawiamy. Doprawione mięso najlepiej wstawić do lodówki na całą noc lub minimum 2 goodziny ( szczelnie zamknięte). Cebulę kroimy w piórka, czosnek drobno siekamy, pieczarki kroimy w półplastry i paprykę w niewielką kostkę. W głębokim garnku rozgrzewamy łyżkę tłuszczu i podsmażamy cebulę wraz z czosnkiem. Następnie dokładamy doprawione mięso. Smażymy do wyraźnego zarumienienia i odparowania wody z mięsa. Zalewamy pasattą pomidorową, szklanką rosołu, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i dusimy na średnim ogniu pod przykryciem. Dusimy do momentu aż sos pomidorowy zgęstnieje, nabierze ciemniejszego koloru dzięki przyprawom, którym oprószyliśmy mięso.

W połowie duszenia mięsa, możemy przystąpić do przesmażenia reszty składników na oddzielnej patelni. Pokrojone w półplastry pieczarki smażymy na niewielkiej ilości masła ( możemy posolić i dodać suszonego lubczyku) . Dobrze zarumienione pieczarki dodajemy do gotującego się mięsa. Na tej samej patelni smażymy pokrojone papryki. Jeżeli na naszej patelni pojawiły się pozostałości po smażeniu, nalewamy piwo i krótką chwilę redukujemy. Cały smak z dna patelni powinien się połączyć z piwem. Następnie przelewamy całość do gulaszu. Dusimy gulasz tak długo aż mięso będzie miękkie.

Generalnie najlepszy gulasz to ten, który zgęstnieje bez żadnych wspomagaczy. Jest długo gotowany, bogaty w składniki. Gulasz na wieprzowym mięsie powinien być gotowy po ok. 1,5 h godziny gotowania. Pozostałe, dobrze podsmażone składniki powinniśmy dodać kiedy mięso jest na wpół twarde. Doprawianie solą, sosem sojowym i pieprzem najlepiej zostawić na sam koniec.



Przygotowanie placków ziemniaczanych:
Ziemniaki trzemy na tarce o średnich oczkach. Utarte ziemniaki bardzo mocno odciskamy z nadmiaru wody ( ale!) płyn, który wycisnęliśmy, zlewamy do niewielkiej miseczki i odstawiamy na kilka minut. Na dnie miseczki osadzi się skrobia. To właśnie skrobi potrzebujemy w kolejnym etapie. 


Ostrożnie pozbywamy się płynu z miseczki tak, aby na dnie pozostała gęsta skrobia. Do utartych, odciśniętych ziemniaków dodajemy własnie skrobię, którą uzyskaliśmy, utartą cebulę, czosnek, jajka, mąkę oraz przyprawy. Dokładnie wymieszane placki smażymy na dobrze rozgrzanym tłuszczu ( poziom smażenia 7 w skali 1-10). Optymalna ilość oleju to ok 1 cm wysokości patelni. Jeżeli olej jest dobrze rozgrzany, to placki nie powinny się ugotować a usmażyć. Warto smażyć mniejsze placki w ilości 4 sztuk. Złote placki odkładamy na ręcznik papierowy. 



Przygotowanie surówki z pora:
Jasną część porów kroimy w półplastry i przelewamy wrzątkiem. Jabłko trzemy na średnich oczkach, a jajka gotujemy na twardo i drobno kroimy. Koper siekamy pomijając łodyżki. Kukurydzę oraz groszek odsączamy na sicie. Wszystkie składniki łączymy ze sobą w dużej misy. Dodajemy majonez, jogurt grecki, sok z cytryny, sól oraz pieprz. Wkładamy do lodówki na całą noc lub na minimum godzinę, aby się "przegryzła".
Smacznego ;)



Brak komentarzy