Witajcie! ;)

Dzisiejsza propozycja na wyśmienity obiad to pierogi do złudzenia przypominające w smaku wielkanocny żurek. Farsz ma bardzo przyjemny aromat dzięki grzybom i białej kiełbasie. Dopełniającym akcentem jest sos śmietanowo-chrzanowy, który z pierogami tworzy kompozycję doskonałą! W tym przepisie użyłam suszonych prawdziwków, aczkolwiek świeże będą jeszcze bardziej pasowały. Możecie użyć również innych grzybów np. maślaków, kurek, koźlaków, kani, gąsek czy rydzów.

Jeżeli śledzicie moje przepisy, to na pewno zauważyliście, że farsze do pierogów przygotowuje z wyjątkową starannością. Szukam przeróżnych kombinacji smakowych. Pierogi tak naprawdę możemy wypełnić dowolnym farszem. Ogranicza nas tylko wyobraźnia. Kapitalnym pomysłem jest zaserwowanie pierogów z sosem albo nawet z pesto. Jeśli szukacie inspiracji sprawdźcie koniecznie moje przepisy na pierogi z bobem i pesto z liści marchewki , pierogi z borowikami ceglastoporymi i sosem pietruszkowym lub pierogi z kaczką, kaszą jęczmienną itd. z sosem żurawinowym ( kliknij w powyższe linki ).

Z doświadczenia wiem, że farsz do pierogów warto przygotować dzień wcześniej. Następnego dnia czujemy głęboki smak połączonych ze sobą składników. Próbując nadzienie, które spędziło noc w lodówce, możemy ocenić czy powinniśmy jeszcze doprawić czy też nie. Poza tym konsystencja jest zupełnie inna, bardziej zbita i przyjemniej nakłada się na kółeczka z ciasta. 


Z poniższych składników przygotowałam ok. 90 szt. pierogów. Nadmiar możemy oczywiście zamrozić. Z początku na oprószonej mąką tacce, następnie w woreczkach próżniowych lub pojemnikach. 

Składniki: 
* ok. 1 kg ziemniaków
* ok. 400 gramów białej kiełbasy parzonej
* ok. 80 gramów suszonych prawdziwków
* 1 duża biała czosnkowa cebula
* 2 ząbki czosnku
* 1 pęczek koperku
* 50 gramów miękkiego masła
* 1 łyżeczka suszonego majeranku
* 1 łyżeczka suszonego lubczyku lub 1/2 łyżki stołowej świeżo siekanego
* sól himalajska i pieprz kolorowy świeżo mielony do smaku 

Składniki na ciasto:
* 750 gramów mąki pszennej tortowej typ 450
* ok. 450 ml gorącej wody
* 1 1/2 łyżki stołowej oleju
* 2 szczypty soli

Składniki na sos chrzanowy:
* 250 ml słodkiej śmietanki 30-36% uht
* 2 łyżki stołowe chrzanu ze słoiczka
* sól himalajska i pieprz kolorowy świeżo mielony

Przygotowanie farszu:
Grzyby płuczemy aby zapobiec przedostania się piasku, igieł itp. Zalewamy wodą i odstawiamy na kilka godzin lub na całą noc. Odcedzamy i wodę, która pozostała, odkładamy w zasięgu ręki. Namoczone grzyby drobno siekamy i smażymy na patelni z niewielką ilością masła. Po 7-  8 minutach zalewamy wodą, pozostałą po moczeniu grzybów. Przykrywamy i dusimy do miękkości i odparowania płynu. 


Cebulę, czosnek i białą kiełbasę drobno siekamy. Smażymy na niewielkiej ilości tłuszczu do wyraźnego zarumienienia. Odstawiamy do wystudzenia. 
Ziemniaki gotujemy do miękkości, odcedzamy i przepuszczamy przez praskę. Wszystkie przygotowane i wystudzone składniki mieszamy w dużej misy. Robimy to dość delikatnie, aby zachować przyjemną strukturę farszu. Doprawiamy drobno posiekanym koprem, majerankiem, lubczykiem solą oraz pieprzem. Aby nadzienie było bardziej aksamitne dodajemy miękkie masło. Odstawiamy do "przegryzienia się" na kilka godzin lub całą noc do lodówki. 

Przygotowanie ciasta:
Mąkę przesiewamy. Dodajemy sól i gorącą wodę. Najpierw ciasto możemy mieszać drewnianą łyżką w misce, następnie po chwili zagniatać rękoma. Dodajemy olej i wyrabiamy. Ciasto powinno być aksamitne, zbite i elastyczne zarazem. Gotowe ciasto przekładamy do siateczki, zawijamy szczelnie i odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce.
Po upływie 15 minut, dzielimy ciasto na 3 - 4 części i wałkujemy po jednej. Im cieniej rozwałkujemy ciasto, tym smaczniejsze będą pierogi. To farsz jest najważniejszy, choć ciasto nie powinno odstawać z boku ;) Farsz nakładamy solidnie, łyżeczkę na jedno kółko. Polecam do wykrajania kółek - metalowy ring, ale szklanka również będzie dobra. Każdy pierożek dokładnie lepimy i odkładamy na oprószoną mąką tacę. Gotowe pierogi wrzucamy na gotującą, osoloną wodę. Gotujemy ok 4 - 5 minut. Wyławiamy za pomocą łyżki cedzakowej.
*** Sposób w jaki lepiłam pierogi znajdziecie na youtube KLIK *** 

Przygotowanie sosu chrzanowego:
Na niewielkiej patelni podgrzewamy śmietankę. Redukujemy na średniej mocy palnika do uzyskania wyraźnej gęstości. Następnie zdejmujemy z ognia i dodajemy chrzan. Mieszamy i doprawiamy. 
Smacznego! ;) 

Brak komentarzy